Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan AB’ye Rest Çekti

Sayın Erdoğan: Ne yazık ki 54 yıldır AB’nin kapısında bekleyen bir ülkeyiz, bizide içeri alın diyecek halimiz yok dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ortak basın toplantısında yaptığı başlıklar açılmayacak itirafına “AB ile fasıl açılmaması bizi yoruyor. Belki de bizi bir karar doğru sürükleyecektir.” sözleriyle karşılık verdi.

” TÜRKİYE 54 YILDIR KAPIDA BEKLETİLEN BİR ÜLKE”

İşte Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

“Ziyaretimizde 500 yılı aşkın mazisi olan dostluğumuzun bugün çok daha farklı bir şekilde güçlenerek devam ettiğini görüyorum. Görüşmelerde Türkiye-Fransa ilişkilerini bölgesel ilişkileri, uluslararası camiadaki gelişmeleri ele alma fırsatını bulduk. Türkiye AB süreci içinde ne yazık ki 54 yıldır bu kapıda bekletilen ülke.

“BİZİ DE ALIVERİN DİYECEK HALİMİZ YOK”

Fransa AB’nin önemli bir ayağını oluşturuyor. Türkiye gibi başka bir ülke AB içinde yok. AB bize gerekçe de sunamıyor. İlk zamanlar 15 fasıl üzerinden bizi engellerken, fasılların sayısı 35’e çıktı. Daha sonra farklı yaklaşımla faslın kapatılması noktasına gelince olmadı.

AB ile fasıl açılmaması bizi yoruyor. Belki de bizi bir karar doğru sürükleyecektir. Ne olur artık bizi de alıverin diyecek halimiz yok.

“AB SÖZÜNÜ TUTMADI”

Türkiye teröre çok ciddi bedeller ödedi. Fransa’nın da ödediği bedelleri biliyoruz. AB’nin Suriyeli sığınmacılarla ilgili verdiği söz yerine getirilmedi. Şu ana kadar 910 milyon avro verdiler. Bunlara rağmen geri adım atmayacağız, mültecilere desteği sürdüreceğiz.

“SURİYE KONUSUNDA KARARLI BİR ŞEKİLDE DEVAM EDECEĞİZ”

Ülkemizde ve sınırımızda DEAŞ’a karşı verilen mücadelemiz var. Aynı şekilde YPG’ye karşı da aynı mücadeleyi bizim beraber vermemiz gerekiyor. İsrail- Filistin ilişkilerini de görüştük. Güçlü olmak haklılık sebebi değildir. Kudüs, Filistin konusunda atılabilecek adımlarda Fransa ile yakın istişare içinde olacağız. Diyaloğumuz Suriye konusunda da kararlı şekilde devam edecek.”

avrupa-birliği

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir