Lisede Dördüncü Nakil Dönemi

LGS ve adrese dayalı yerleştirme kapsamında lise nakillerinde son döneme gelindi. Yerleştiği liseyi değiştirmek isteyen veya herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyenler ortaokul müdürlükleri yardımıyla  e-okul üzerinden dördüncü nakil döneminde tercih için başvuru yapabilir. Tercihler için son gün 6 Eylül. Sonuçlar ise 8 Eylül Cumartesi açıklanacak. Üçüncü nakil sonuçları da bakanlığın internet sitesinde açıklandı.

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve adrese dayalı yerleştirmelerinde dördüncü ve son nakil dönemine girildi. Herhangi bir liseye yerleşemeyen ve kayıt hakkı kazandığı okulu değiştirmek isteyenler 6 Eylül’e kadar tercih yapabilir. Adaylar 6 Eylül Perşembe günü saat 17.00’ye kadar nakil başvurusunda bulunabilir. Tercih sonuçları ise 8 Eylül Cumartesi açıklanacak. Peki kimler tercih yapma hakkına sahip, nakil başvuru şartları neler?

– 8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan, açık öğretim ortaokulundan mezun durumda olanlar ile herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşen/yerleşemeyen öğrenciler yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilir.

– LGS ile öğrenci alan okullara yerleşen adaylardan okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu yok.

– İlk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanı’ndan okul tercih etme zorunluluğu bulunmuyor. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, adrese dayalı yerleştirme nakil tercihlerinde ilk tercihini Kayıt Alanı’ndan seçmek şartıyla listesine en fazla 5 okul yazabilecek. Tercih yapan öğrencilerin farklı okul türü seçme zorunluluğu yok.

BOŞ KONTENJAN ŞARTI ARANMIYOR
– Sınava katılmayan öğrencilere, LGS ile öğrenci alan okullar tercih ekranı açılmayacak.

– Yerleştirmeye esas nakil başvurularında, tercih edilecek okulun boş kontenjanı olması şartı aranmıyor.

– Öğrenci velisi düzeltme veya ret işlemi için takvimde belirtilen tercih süreleri içerisinde okul müdürlüğüne başvurarak, tercih listesinin düzeltilmesi veya iptal talebinde bulunabilecek. Tercih Başvuru Durumu “Reddedildi” olarak görünen öğrenciler yerleştirme işlemlerine dâhil edilmeyecek.

– Nakil tercihleri, sisteme okul müdürlüğü tarafından girilerek onaylandıktan sonra iki nüsha çıktısı alınarak, bir nüshasının imza karşılığı veliye verilmesi ve diğer nüshasının da okulda saklanması gerekiyor.

ÜÇÜNCÜ NAKİL SONUÇLARI AÇIKLANDI
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından üçüncü nakil döneminde yapılan tercih sonuçları da açıklandı. Adaylar MEB’in internet sitesi üzerinden T.C kimlik numaraları ve şifreleriyle sonuçları öğrenebilir.

nakıl2

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir