Soğuk Hava Amerika’nın Doğusunu Felç Etti 4 Bin Uçuş İptal Oldu, 17 Kişi Hayatını Kaybetti

‘’Bombogenesis’’ Amerika’nın Kuzeydoğusunda hayatı felç etti. Resmi Makamlar ‘’Zorunu Olmadıkça Sokağa Çıkmayın’’ Uyarısı Yaptı.

 

Amerika’nın önce güney doğu eyaletlerine kar yağışı getiren fırtına, kuzey doğu eyaletlerinde soğuk hava bombası olarak bilinen “Bombogenesis” olarak kendini gösterdi. Fırtınanın merkezi basıncı 24 saat içerisinde 53 milibar düştü ve 25 santimetreye varan kar yağışı ve aşırı buzlanmaya sebep oldu. Fırtınanın hızının ise 130 saatte kilometreyi bulduğu belirtildi.

 

“ZORUNLU OLMADIKÇA DIŞARI ÇIKMAYIN” UYARISI

ABD’nin New York kenti, Pensilvanya ve New Jersey Eyaletleri karla kaplandı. Kuzey Carolina’dan Maine eyaletine kadar, bin 500 kilometreden geniş bir alanda yaşayan ABD’liler zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları konusunda uyarılıyor.

amerika-soğuk-hava-bombası

4 BİN UÇUŞ İPTAL EDİLDİ

Kar yağışı nedeniyle iptal edilen 4 bin uçuş iptal edilirken 77 bin yolcunun havaalanlarında beklediği ifade edildi. Minneapolis’de de hava sıcaklığı -25 dereceye ulaşırken tüm eyaletler soğuklarla başa çıkmaya çalışıyor.

 

40 BİN KİŞİYE ELEKTRİK VERİLEMEDİ

Beklenmedik şekilde Teksas’ta kar yağışına neden olan fırtına, etkili olduğu bölgelerde elektrik kesintileri ve kazalara da yol açtı. Virginia ve Kuzey Carolina eyaletlerinde 40 bin kişiye elektrik verilemediği belirtildi.

 

17 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Connecticut Eyaleti Valisi Dannel Malloy, 34 ayrı bölgenin fırtınadan etkilendiğini, sokakta yaşayan evsizler ve ısınma problemi yaşayanlar için yüzden fazla ısınma merkezi açıldığını söyledi. Alınan bilgilere göre fırtınada hayatını kaybedenlerin sayısı 17 kişiye ulaştı.

amerika-soğuk-hava-bombası

 

 

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir